22 lipca – zwyczajny dzień czyli święto Wedla

Z czym ci się kojarzy święto 22 lipca ?  To jedno z najważniejszych świąt PRL-u, data ogłoszenia w 1944 roku Manifestu PKWN – zaleconego i popieranego przez Stalina nowego rządu Polski.

22 Lipca miał wyprzeć ze świadomości rodaków Święto Niepodległości 11 Listopada, podobnie jak zamiast wspominać rocznicę Konstytucji 3 Maja mieliśmy obchodzić Święto Pracy 1 Maja, a w miejsce Święta Wojska Polskiego 15 Sierpnia wprowadzono 12 października Dzień Ludowego Wojska Polskiego.

Pierwsza w Polsce, działająca od 1845 roku, fabryka czekolady, słynna firma „E. Wedel” została w 1949 roku znacjonalizowana, a jej nazwę zmieniono na Zakłady Przemysłu Cukierniczego „22 Lipca”. I taką też stylizowaną winietą zdobiono tabliczki słodkich pyszności, jakość wyrobów była bowiem ciągle wysoka.

Polacy bojkotowali nową nazwę, ale w końcu wybór czekolad na rynku do oszałamiających nie należał, więc powoli znów zaczęli kupować. Mała zemsta polegała natomiast na tym, że oficjalne Święto Odrodzenia Polski 22 Lipca, nieoficjalnie nazywali „świętem Wedla”. Coś z przekory wisieć zresztą nad tą datą musiało. 22 lipca urodzili się przecież dwaj znani polscy satyrycy: Marcin Wolski i Michał Ogórek…

Spędziłem ten dzień najpierw w kościele / bo to przecież niedziela /, a potem na plaży. Teraz jest wieczór, słońce wolno zachodzi. Pamiętam jeszcze związaną z tym „świętem” „Małą Apokalipsę” Tadeusza Konwickiego, którą czytałem w drugim obiegu w stanie wojennym.

Teraz zagryzam czekoladą Wedla kolejny dzień nad morzem. Słodki, gorzki, z orzechami ?