85. urodziny o. Leona Knabita OSB

knabit1394548881O. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca 26 grudnia obchodzi swoje 85-te urodziny. „Jest to człowiek zakochany w Panu Bogu i w ludziach. Widziałem to wiele razy” – mówi Paweł Zuchniewicz, autor biografii zakonnika.
Gromkie „Sto lat” zaśpiewały dostojnemu Jubilatowi dzieci z tynieckiego przedszkola. Był też tort. Na facebookowym profilu o. Leona Knabita OSB można zobaczyć filmik z tej uroczystości. Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec oraz portal „Poważne sprawy – poważne odpowiedzi” przygotują z tej okazji m.in. specjalną serię jubileuszowych kubków.
Natomiast z okazji jubileuszu benedyktyna wydawnictwo Znak przygotowało jego biografię zatytułowaną „Zakochany mnich”. „Jest to człowiek rzeczywiście zakochany. Zakochany w Panu Bogu i zakochany w ludziach. Widziałem to wiele razy” – mówi Paweł Zuchniewicz, autor biografii.
„Ludzie po prostu do ojca Leona garną się. Można nawet powiedzieć, że kleją się do niego, bo widzą ogromną akceptację, ogromną mądrość, a jednocześnie wielkie doświadczenie. Widzą w nim przyjaciela, który pokaże im kierunek, który nie będzie niczego narzucał, ale który rzeczywiście dobrze im życzy, bo pokaże im prawdę. To jest duża rzecz” – dodaje Zuchniewicz.
Jak przekonuje autor „Zakochanego mnicha”, tajemnicą szczęścia o. Leona Knabita OSB jest odkrycie własnej drogi w wieku kilkunastu lat i stwierdzenie po 70 latach, że to jest dobra droga. Jak iść swoją drogą do końca? „Jak to robić, żeby się nie zniechęcać, mimo że ma się wady. Jak to robić, żeby obdarzać innych dobrym humorem, mimo że się jest zmęczonym. Jak to robić, żeby pokonywać przeszkody, mimo że wydaje się, że one są absolutnie o wiele mocniejsze i większe od moich możliwości” – Paweł Zuchniewicz zapewnia, że czytelnik znajdzie odpowiedzi na te pytanie w biografii Ojca.
O. Leon Knabit urodził się 26 grudnia 1929 r. w Bielsku Podlaskim. W 1948 r. wstąpił do Siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego, a 27 grudnia 1953 r. został wyświęcony na kapłana w Siedlcach. Odkrył jednak powołanie zakonne i został mnichem w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960 r. Później był m.in. proboszczem parafii w Tyńcu, przeorem w Lubiniu i przeorem opactwa w Tyńcu.
O. Leon Knabit OSB jest znany ze swej działalności medialnej – poza licznymi publikacjami książkowymi prowadził też programy telewizyjne, ciągle pisze felietony do gazet i czasopism, można go zobaczyć w mediach społecznościowych – prowadzi m.in. wideoblog. Jest znany ze swojej otwartości, poczucia humoru i dobrego kontaktu z dziećmi i młodzieżą.
23 grudnia 2009 r. „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Za „Tygodnikiem Niedziela”