Biały walc

…chodziłem na dwa kursy tańca. Pierwszy w Teatrze Ziemi Rybnickiej, może w 1972, a drugi na pewno z moją późniejszą żoną, w Katowicach. Prowadził go niejaki pan Czesław Mądry, może go znasz ? Z jego kursu zapamiętałem ” step, step one step” – był to krok do rumby / na pewno nie/. ” A teraz – biały walc, panowie proszą panie, panie proszą panów, resztę płci zabiera milicja..”

Biały taniectaniec, do którego kobiety proszą mężczyzn. Najbardziej rozpowszechnioną w Polsce wersją jest białe tango (spotyka się także biały walc), choć nie zawsze nazwie towarzyszy melodia tanga (lub walca). Należy jednak zauważyć, że fraza biały mazur oznacza nie biały taniec ale ostatni taniec tańczony nad ranem.

Mam dziś na myśli  Biały walc  w wykonaniu Andrzeja Rosiewicza, niezapomniana piosenka, rewelacyjne wykonanie.

The5mark
Opublikowany 2 lutego 2013  na youtube
Dąbrowa Górnicza. Dom Kultury Ząbkowice. Dnia, 30.11.2012 r.
A oto niektóre z komentarzy do tej piosenki:
To jest fenomenalne, wspaniałe wykonanie. Słucham i słucham i nie mogę przestać. W. Szacun P. Andrzeju. Brawo!!! 🙂
 
 zawsze lubilam sluchac rosiewicza ,zreszta nie ma osoby ktora by nie znala fantastycznego glosu oraz wykonania piosenek ,to byl niesamowity majstersztyk ,wszystkiego dobrego panie andrzeju ,duzo zdrowia
 
i o tego białego gwardzistce chodziło Izabelo siostro tlen
 
od lat tego słucham, nie do przebicia. Babcia kubusia
 
Walc Junkierski” w oryginalnym wykonaniu puszczała mi moja babcia z płyty winylowej na gramofonie z ogromną tubą. Urzekł mnie ten walc od najmłodszych lat, a wykonanie A. Rosiewicza słucham za każdym razem z nieodpartą przyjemnością – wykonuje go wspaniale!

 

I jeszcze to

Na Wzgórzach Mandżurii. Walc rosyjski, skomponowany w latach 1906 – 1907 przez rosyjskiego dyrygenta i kompozytora Ilię Szatrowa do tekstu S.Pietrowa,uczestnika bitwy pod Mukdenem. Zadedykował On swój utwór poległym towarzyszom broni.

Na Wzgórzach Mandżurii