– Sześć pierwszych cyfr ze stałych matematycznych? Panowie, tym chronicie projekt bomby atomowej? – pomyślał. – Po tęgich umysłach spodziewałbym się czegoś bardziej wyrafinowanego. W każdym sejfie zostawił kartkę: „Mądrala”, „Tu też byłem”, „Ten sam co ostatnio”. Uznał to za niezły żart. Następnego ranka ośrodkiem wstrząsnął ryk wściekłego de Hoffmana: – Feeeeynmaaan!
Richard Feynman to najsłynniejszy kasiarz w gronie fizyków i matematyków. A kto okaże się najlepszym łamaczem kodów wśród uczniów?
Zapraszamy do udziału w organizowanym przez Centrum Nanotechnologii PG oraz GWO konkursie Feynmanki 2018.
Ale zanim konkurs, najpierw rozgrzewka.
Jak się rozgrzać przed konkursem?
Przez kolejnych 7 miesięcy będziemy zamieszczać tu (poinformujemy Was o tym e-mailem i na FB) po jednym szyfrze dla uczniów klas 4–5 oraz 6–7. Można je rozwiązać na lekcji, kółku matematycznym albo w domu.
Co zrobić z rozwiązaniami?
Wysłać je nam (na www.feynmanki.pl znajdziecie formularz odpowiedzi). Będziemy na nie czekać przez 30 dni od daty publikacji.
Czy przewidujemy nagrody?
Tak. Spośród autorów prawidłowych odpowiedzi co miesiąc wylosujemy 3 osoby, którym wyślemy upominki.
Czy to już wszystko?
Nie. Poza odpowiedziami można wysłać nam pytania dotyczące wszelkich możliwych popularnonaukowych zagadnień. Np. dlaczego kromka chleba zwykle spada masłem w dół? Dlaczego żuki gnojarze świetnie orientują się w terenie? Czy krokodyle rzeczywiście płaczą?
Odpowiedzi na nie także będziemy zamieszczać tutaj.
A co z konkursem?
Szczegółowe informacje znajdziecie na www.feynmanki.pl.
Organizatorzy i patroni: