Homel – to miasto obwodowe położone na południowo-wschodniej Białorusi nad rzeką Sołż. Jego historia jest bogata, ale najstraszniejsza za rządów bolszewików, w których ręce wpadł Homel w styczniu 1919. W mieście wybuchł bunt, który został stłumiony przez nowych okupantów. Bolszewicy zamknęli wszystkie świątynie katolickie i prawosławne, a niektóre z nich z czasem zniszczyli. Pobliski Las Szczakatowski jest cmentarzyskiem kilku tysięcy ofiar Wielkiego Terroru. W 1941 roku ok. 30% mieszkańców stanowili Żydzi, z których większość opuściła miasto lub została zamordowana.
Piszę o tym dlatego, że ” Piwnica pod Baranami” wystawia w Krakowie 12 października 2018 o godz. 19.00 spektakl „GDZIE JEST MÓJ HOMEL” – przypowieści i songi Lejzorka Rojtszwańca wg Ilii Erenburga, scenariusz, reżyseria i wykonanie: Tadeusz Kwinta; teksty songów: Elżbieta Kuryło; muzyka: Andrzej Zarycki.
Gdzie jest mój Homel? to monodram aktorsko-wokalny, stworzony w oparciu o książkę Erenburga pt. Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca. Jest to opowieść „krawca mężczyźnianego” z Homla, którego porwał w szeroki świat wiatr historii, a zarazem opowieść o człowieku broniącym swej godności humorem, filozoficznym stosunkiem do życia i pamięcią o tradycji i kulturze swego narodu. Spektakl pełen jest muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy.
Proponuję Ci piosenkę w wykonaniu niezrównanego Aloszy Awdiejewa i zapraszam do Krakowa 12 października…