Pomnik Powstańców Śląskich w Knurowie

Pomnik Powstańców Śląskich w Knurowie to obiekt zabytkowy, usytuowany przy ulicy Dworcowej. Pomnik został zbudowany za kadencji ówczesnego naczelnika Antoniego Słoniny. W czerwcu 1923 roku gotowy pomnik poświęcił ksiądz Jan Chrząszcz. Na początku II wojny światowej został zburzony przez samych Powstańców na rozkaz niemieckich okupantów. Od 1949 r., za czasów  PRL-u, odbudowano go  jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej.

Do pierwotnego wyglądu został przywrócony w roku 1995, a więc 6 lat po upadku komunizmu w Polsce. 4 czerwca 1989 roku odbyły się naszym kraju pierwsze półwolne wybory – tę datę uważa się za upadek komunizmu w naszej Ojczyźnie .

Tyle Wikipedia. Przypominam to młodym ludziom, którzy nie znają historii swojego miasta. Przypominam to także dlatego, że pod tym pomnikiem kwiaty składają co roku władze miasta. Teraz była to 100. rocznica odzyskania niepodległości.

Ile tej niepodległości mieliśmy ? Jak od 100 odjąć dwie wojny światowe i czasy wdzięczności Wyzwolicielce Armii Czerwonej od 1945 do 1989, to wychodzi mi, że było tego  około lat czterdzieści…

Myślę, że życia wyłącznie w Niepodległej Rzeczypospolitej przez 100 lat już nie doczekam. Ale młodzi – jeżeli będziecie to kiedyś świętować –  zbudujcie nowy pomnik w Knurowie, rdzennie polski – lepiej rdzennie śląski, od pomysłu do jego odsłonięcia. Pod płytkami z piaskowca, który zdobi ściany tego zabytkowego obiektu – co się jeszcze kryje? Nie wiem i wolę nie wiedzieć.

To mój gorzki i uszczypliwy komentarz. Na pewno nie

mam racji… Ale kogo to zresztą obchodzi ?