Przewodniczący Klubu PiS Ryszard Terlecki przeciwko zabijaniu nienarodzonych z powodu niepełnosprawności

08.10.2017 , Kraków / mp, pgo / wer Ⓒ ℗

W piątek po południu Ryszard Terlecki, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałek Sejmu VIII kadencji, złożył podpis pod projektem ustawy #ZatrzymajAborcję. Polityk złożył swój podpis w ramach pikiety zorganizowanej w piątek na ulicach Krakowa – poinformowała KAI Kaja Godek, inicjatorka inicjatywy obywatelskiej #ZatrzymajAborcję.

„Zatrzymaj aborcję” jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą, pod którą na terenie całej Polski zbierane są aktualnie podpisy. Ma ona jeden postulat – wykreślenie aborcji eugenicznej z polskiego prawa, czyli możliwości zabijania dziecka ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. – To jest przepis, na mocy którego zabija się 95 % dzieci poczętych w polskich szpitalach. Na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia z 2016 roku na 1098 aborcji 1042 dotyczyły właśnie podejrzenia choroby lub niepełnosprawności – zauważyła Korzekwa-Kaliszuk, współorganizatorka inicjatywy.

Jak mówi KAI dyrektor CitizenGO Polska, z danych ujawnionych kilka dni temu przez Szpital Bielański w Warszawie na wniosek Fundacji Pro-Prawo do życia, wynika, że 50 proc. dokonanych tam aborcji na dzieciach z podejrzeniem choroby dotyczyło przypuszczenia Zespołu Downa lub Zespołu Turnera. – Możemy podejrzewać, że podobnie jest w szpitalach w całej Polsce – dodała.

Zespół Downa jest znaną większości osób chorobą, inaczej jest z zespołem Turnera, który również może być przesłanką do legalnej aborcji. – Ta choroba nie wiąże się z żadnym upośledzeniem umysłowym czy inną niepełnosprawnością. Najczęściej dotyka dziewczynki, może powodować problemy z płodnością oraz zazwyczaj oznacza nieco niższy wzrost – tłumaczy dyrektor CitizenGO Polska.

Potrzebujemy wzmocnić szacunek dla życia człowieka niezależnie od stanu jego zdrowia i zakończyć potworną dyskryminację. Jeśli nasze prawo pozwala kogoś zabić tylko dlatego, że być może ten ktoś będzie chory, to jest to okrutne prawo. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest równe traktowanie dzieci zdrowych i tych z podejrzeniem choroby, czyli zagwarantowanie wszystkim prawa do życia niezależnie od stanu zdrowia. – dodaje.

Karta do podpisów oraz szczegóły na stronie: zatrzymajborcje.citizengo.org, kontakt z organizatorami akcji: zatrzymajaborcje@citizengo.org.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk przyznała, że akcja „Zatrzymaj aborcję” wywołała duże poruszenie i jest szansa na bardzo dużą liczbę podpisów. Według niej ustawa ma ogromne szanse w Sejmie, a zebranie 100 tysięcy podpisów nie będzie stanowiło problemu. – Chcemy co najmniej kilkakrotnie przekroczyć tę liczbę – powiedziała. Wyraziła również nadzieję, że obywatelska inicjatywa „Zatrzymać aborcję” znajdzie szczęśliwy finał w postaci trwałej zmiany prawnej.

Ważnym miejscem zbierania podpisów są parafie. – Zachęcamy wolontariuszy do zbierania ich dosłownie wszędzie – powiedziała KAI dyrektor CitizenGO. Zaznaczyła, że w ten sposób możliwość podpisania się pod inicjatywą będą miały osoby, do których informacja o akcji może jeszcze nie dotarła. – Prosimy, żeby organizować takie zbiórki po niedzielnych Mszach świętych dając szansę do podpisania się wielu osobom, które nie miały okazji tego zrobić ani nie dowiedziały się o tym, że mogą samodzielnie wydrukować, podpisać i odesłać kartę – dodaje.