Dzięki mojemu przyjacielowi, prof. Edwardowi Piotrowskiemu, fizykowi na Uniwersytecie w Białymstoku, miałem przyjemność wysłuchać wykładu prof. Łukasza Turskiego na temat wpływu nauki na rozwój cywilizacji, sztuki oraz świadomości społecznej w XIX w. Profesor Turski omawia pojęcie czasu w filozofii i życiu codziennym. Czym jest czas absolutny ? Jakie znaczenie dla ludzkości miała waszyngtońska Konferencja „Południkowa”. Profesor przybliża postać Henri Poincarego, największego matematyka wszech czasów i jego fundamentalny wkład w rozwój nauki. Co oznacza dla pojęcia czasu „rewolucja Einsteinowska”. I wreszcie Minkowski i jego geometria czterech wymiarów.
Jeżeli masz ochotę, to posłuchaj wykładu …
… jeżeli nie dotrwasz do końca lub ta tematyka cię zupełnie nie interesuje, to proponuję jedno tylko zdanie Henri Poincarego:
Nauka to fakty, tak jak dom zbudowany jest z kamieni, tak nauka powstaje z faktów. Jednakże sterta kamieni nie jest domem; podobnie zbiór faktów niekoniecznie tworzy obraz naukowy.
Tyle mądrości na dzisiaj. A na dworze znów zima, trochę zadymka, bywa też cieplej od zachodu. Wieczór w domowym zaciszu z Różyczką jest prawdziwym błogosławieństwem. Nie tylko dla dziadków, ale dla każdego, kto kocha swoje wnuki, swoje dzieci i swoje psy / mogą być i inne zwierzęta/. I znów nie wiem, dlaczego jestem szczęśliwy. Nie wszystko musisz wiedzieć, mój drogi. Ciesz się i nie szukaj odpowiedzi na każde pytanie. Nie powtarzaj tylko tego swoim uczniom, bo pomyślą, że się starzejesz. Obaj dobrze wiemy, że to absolutna bzdura.