Dorota Simonides, „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”

Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat” prof. Doroty Simonides to książka o dziewczynie z simonmage_gallerygórniczego Nikiszowca, która nawet na europejskich salonach w obecności koronowanych głów nie zapomniała o kraju dzieciństwa.

Dorota Simonides, wybitny etnolog i folklorysta o międzynarodowej sławie, jest autorką o ogromnym dorobku naukowym. Jest znana także za sprawą swoich osiągnięć społecznych i politycznych. Senator RP w pięciu kolejnych kadencjach, zyskała sobie wielkie uznanie, a także ludzką wdzięczność za swoje dokonania.

Niejedna z jej książek, dzięki swej przystępności i barwnemu językowi, stanowi nie tylko prezentację wyników uznanych za pionierskie badań naukowych, ale i od iluś już lat jest ulubioną lekturą wielu czytelników – jak bijący rekordy popularności zbiór dowcipów śląskich „Bery śmieszne i ucieszne”.

Książka „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat” jest lekturą o wielkiej atrakcyjności: ukazuje niezwykłe życie autorki, obfitujące w nieoczekiwane sploty okoliczności, wydarzenia dramatyczne i wywołujące uśmiech – wzrusza i bawi.

A oto jak pisze o tej książce prof. Jan Miodek we wstępie:

„(…) wspomnieniowa książka opolskiej uczonej jest przede wszystkim zapisem najcieplejszych ludzkich uczuć. W szerszym zaś wymiarze odznacza się pisarskie dokonanie prof. Simonides niezwykłymi walorami dokumentacyjnymi. To kawałek historii Śląska z najbardziej znanymi postaciami tego regionu w tle. To historia zupełnie wyjątkowej dla tamtych generacji drogi śląskiego dziecka – w dodatku dziewczyny! – z robotniczego Nikiszowca na salony nauki, kultury i polityki. To też kawałek historii Polski, zwłaszcza tej po roku 1989.
(…) I wreszcie – last but not least – to zarazem wspaniała proza artystyczna, odsłaniająca i takie talenty Doroty Simonides. Znana ze swych naukowych badań nad śląskim humorem, swoiście przekuwa w niniejszej książce teorię na praktykę. Jej pisanie skrzy się błyskotliwym humorem, a większość zawartych w książce opowieści to prawdziwe perełki literackie.
Czyta się więc te wspomnienia jednym tchem, lektura ta zaś przynosi pełnię doznań poznawczych i estetycznych. A i odczuć pozytywnej zazdrości – dopowiem: że oto jednemu człowiekowi dał Pan Bóg tyle talentów i takie ciekawe życie!”