Marlene czy Sława ?

Marlene Dietrich czy Sława Przybylska ?    Co łączy te dwie aktorki i piosenkarki ? Ta sama piosenka w ich wykonaniu czyli  Sag Mir, Wo Die Blumen Sindalbo po polsku Gdzie są chłopcy z tamtych lat ?

Marlene Dietrich była niemiecką aktorką i piosenkarką. Była zdeklarowaną antynazistką. Przed wojną regularnie odrzucała propozycje powrotu do Niemiec i grania w filmach dla Hitlera. Po wybuchu wojny wywołała wściekłość w Trzeciej Rzeszy, ponieważ opowiedziała się przeciwko swojej ojczyźnie. W Niemczech nienawidzono ją za to jeszcze przez wiele lat po wojnie. Podczas uroczystości w 100. rocznicę jej urodzin burmistrz Berlina, Klaus  Wowereit, przeprosił aktorkę za to, że Niemcy nie docenili jej twórczości za życia.

Sława Przybylska – absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych, studiowała handel zagraniczny w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Udzielała się artystycznie już w czasie studiów, debiutowała na szerszej scenie pod koniec lat pięćdziesiątych XX w.; rozgłos zdobyła w 1958 piosenką Pamiętasz była jesień (podkładając głos w filmie Wojciecha Hasa Pożegnania). Sława Przybylska wykonuje także piosenki w języku jidysz – m.in. Miasteczko Bełz. Mieszka w Otwocku. Laureatka Diamentowego Mikrofonu (2015)