Tęsknota za Kryształową

Kryształowa to kawiarnia w Katowicach, przy Warszawskiej. Była, już jej nie ma. Tam spotykaliśmy się z moją żoną w czasach wczesnej młodości. Kochaliśmy klimat tej kawiarni i jej towarzystwo – starsze panie, elegancko ubrane i ich partnerów – zawsze w krawatach, marynarkach i z zegarkiem z dewizką w kamizelce. Ale najważniejszy w Kryształowej był pianista, a nawet trio – oprócz pianina były skrzypce i mała perkusja. Znakomita kawa i ciasto dopełniały przedwojennej atmosfery. Pod koniec działalności, już w XXI wieku kawiarnię przejęła Magda Gesler, a teraz jest zamknięta na cztery spusty. Czy będzie jeszcze otwarta ? Nie wiem, ale brakuje mi takiego miejsca z muzyką –  na żywo.

Szukam w internecie. ale nie znalazłem w Katowicach niczego podobnego. Dopiero w  Krakowie, na rynku – Piano Rouge, restauracja, w której codziennie odbywają się koncerty młodych i znanych, muzyków i piosenkarzy.

To tam zamówiłem stolik na dziewiętnastą, w czasie zimowych ferii. Nie pojechaliśmy, niestety. Moja choroba zablokowała wszystkie kulturalne wyjazdy.

Tęsknię za Kryształową.  Może jest w Gliwicach, w Rybniku albo w Katowicach, a ja nie potrafię jej znaleźć ?

 A gdyby na pianinie grał jeszcze niejaki Scott Joplin ? To może się tam spotkamy, o nieznajoma, w świecie wyobraźni ?

Tutaj znajdziesz wiele ciekawych informacji o historii katowickiej Kryształowej.