Wieczór z Joan Baez

Joan Chandos Baez urodziła się 9 stycznia 1941 roku. Jest amerykańską piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów oraz producentką nagrań. Znana przede wszystkim z nagrań utworów utrzymanych w stylistyce bluesa i folku oraz muzyki religijnej i pieśni protestu.

Wystąpiła m.in. przed przemówieniem Martina Luthera Kinga w czasie Marszu na Waszyngton oraz na Festiwalu w Woodstock.. W latach 1961-1965 związana była z Bobem Dylanem.

Poznałem ją w 1972 r. w Rybniku. Na lekcji angielskiego śpiewaliśmy jej piosenkę Dona, Dona, po angielsku oczywiście. Nie było internetu, nie widziałem jej twarzy. Dopiero później, gdy poznałem Boba Dylana, zobaczyłem ją, ujrzałem jej twarz po raz pierwszy.

Dziś zaprosiłem ją znowu. Prosiłem, żeby przyjechała z gitarą. Jakim samochodem przyjechała – nie pytaj. Jest ujmująca. Lubi maślane ciasteczka i bardzo wytrawne, białe wino. Rozmawialiśmy o tym i o owym. Zapytałem, czy dołączyć do tego tekstu jej piosenkę, gdy miała lat 30 czy więcej. Teraz ma prawie 80. Powiedziała, że mam zrobić, co uważam. Tak też uczyniłem. Mam do niej osobisty telefon, gdy się spotkamy, pokażę ci jej zdjęcie z dedykacją dla mnie.

To zaśpiewaj teraz Joan…