„Masz takie oczy zielone” Ewa Demarczyk – Groszki i róże

„Masz takie oczy zielone” to jeden z najbardziej znanych utworów polskiej piosenkarki Ewy Demarczyk, który został wydany w 1967 roku na jej drugim albumie studyjnym zatytułowanym „Groszki i róże”. Piosenka ta szybko zdobyła ogromną popularność i stała się jednym z najważniejszych utworów w historii polskiej muzyki.

Kto napisał wiersz Groszki i róże?

Wiersz „Groszki i róże” jest jednym z najbardziej znanych utworów wykonywanych przez Ewę Demarczyk. Pochodzi on z repertuaru artystki, która zyskała uznanie jako jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek. Piosenka została napisana przez Zygmunta Koniecznego, kompozytora, który był związany z krakowską Piwnicą Pod Baranami i uważany za jednego z czołowych twórców w Polsce.

Autorami tekstu do utworu są Julian Kacper i Henryk Rostworowski. Julian Kacper, znany również jako Jan Zembaty, był poetą i autorem tekstów piosenek. Współpracował z wieloma artystami, tworząc teksty do ich utworów. Henryk Rostworowski był pisarzem, publicystą i scenarzystą. Jego teksty charakteryzują się głębokim przekazem emocjonalnym i literacką jakością.

Masz takie oczy zielone
Zielone jak letni wiatr
Zaczarowanych lasów
I zaczarowanych malw,,,
Masz takie usta czerwone
Czerwone jak pożar zórz
Zaczarowanych ranków
I zaczarowanych róż …

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *